Wyszukaj Kontakt Użytkownik
0
Użytkownik 0.00 
Razem: 0.00 
zobacz koszyk

NAGRODY SILVERSTONE MOTO3™ DLA MOTOCYKLI HUSQVARNA PO POWROCIE MOTOGP DO AKCJI


AYUMU SASAKI ZOSTAŁ WICEMISTRZEM  WYŚCIGU NA HISTORYCZNYM TORZE SILVERSTONE, KTÓRY W 2023 ROKU ZOSTAŁ WZNOWIONY WYŚCIGIEM O GRAND PRIX WIELKIEJ BRYTANII.

Ayumu Sasaki, japoński gwiazdor wyścigów, ponownie stanął na podium na swojej maszynie FR 250 GP w kategorii Moto3,a jego walka o tytuł mistrzowski w 2023 roku trwa w najlepsze.

Po ponad czterotygodniowej, letniej przerwie zespół LIQUI MOLY IntactGP Husqvarna dołączył do reszty stawki mistrzostw świata na 18 zakrętach toru Silverstone, który jest znany ze swoich wyzwań.

Wyścigi motocyklowe mają długą tradycję w tym miejscu, mimo że jest ono również znane jako dom brytyjskiej społeczności F1 i corocznego spotkania Grand Prix. Pierwsze mistrzostwa świata na dwóch kołach odbyły się w środkowej Anglii w 1977 roku, a Silverstone powitało MotoGP w 2010 roku. Od tego czasu jest to miejsce, w którym brytyjczycy mogą co roku oglądać wyścigi MotoGP, Moto2 i Moto3.

Sasaki był w świetnej formie przed przerwą, kończąc na podium cztery razy z rzędu w Moto3 i zbliżając się na 10 punktów do drugiego miejsca w klasyfikacji.Pomimo chłodnej i wietrznej pogody podczas piątkowej sesji treningowej, Japończyk od razu zabrał się do pracy. W sobotę kontynuował swoją dobrą passę, pomimo obfitych opadów deszczu spowodowanych letnią burzą. Warunki w Q1 i Q2 były bardzo trudne, a Ayumu jechał zachowawczo, aby zająć 7. miejsce na starcie i potwierdzić pierwsze miejsce w trzecim rzędzie. Kolega z zespołu, Collin Veijer, startował na Silverstone po raz pierwszy w Moto3 i zakwalifikował się na 23. miejscu po tym, jak nie udało mu się przebić w Q1.

W niedzielę pogoda była sucha, a niebo bezchmurne. Brytyjscy kibice zajęli więcej miejsc na trybunach, przygotowując się na cały dzień wyścigów, który rozpoczął się od 15 okrążeń Moto3 na torze o długości 5,9 km. Sasaki wysunął się na prowadzenie i rzadko opuszczał pierwszą piątkę, a czołówka przez większość dystansu liczyła nawet dwudziestu zawodników. Veijer również był imponujący. Holender ustanowił najszybsze okrążenie w szarży ze środka stawki na podium.

W decydującym momencie - na ostatniej cyrkulacji - Sasaki mocno naciskał i wbił się na P2, gdzie zabrakło mu zakrętów, aby zdegradować Davida Alonso. Ayumu zdobył swoje piąte trofeum z rzędu i zapewnił sobie P2 miejsce w mistrzostwach z niewielką przewagą zaledwie 0,152 sekundy. Veijer stracił szansę na podium z powodu kosztownego błędu na pół okrążenia przed końcem, ale zdołał odrobić straty i ukończyć wyścig na 9. pozycji. To jego drugie z rzędu miejsce w pierwszej dziesiątce ze stratą mniejszą niż sekunda do zwycięzcy.

Sasaki ma obecnie 119 punktów i jest 22 punkty od pierwszego miejsca w klasyfikacji Moto3, podczas gdy Veijer zajmuje 15. miejsce w swoim pierwszym sezonie. Zespół zajmuje 3. miejsce w tabeli, a Husqvarna Motorcycles jest także 3. w mistrzostwach producentów.

Ayumu Sasaki powiedział: "Dzisiejszy wyścig był trudny, ponieważ pogoda była wietrzna i zimna". Zdawałem sobie sprawę, że będzie to duża grupa i właśnie takiego wyścigu się spodziewałem. Zrozumiałem, że muszę zachować spokój. Na ostatnim okrążeniu wróciłem na P5 i pomyślałem "muszę wrócić!". Zrobiłem świetne ostatnie okrążenie. Jestem zadowolony z P2. Naszym celem było zwycięstwo, ale warunki były trudne. Z niecierpliwością czekam na zwycięstwo w Austrii.

Collin Veijer: "To był dobry dzień i cieszę się, że mieliśmy suchy wyścig. Miałem całkiem dobry start i udało mi się wyprzedzić kilku zawodników. Popełniłem głupi błąd na ostatnim okrążeniu, kiedy próbowałem czegoś innego i straciłem kontrolę nad motocyklem, przez co trochę się zachwiałem. Tak czy inaczej, udało mi się powrócić z 23. miejsca i ukończyć wyścig na dobrej pozycji, co bardzo mnie cieszy. Wiele się nauczyliśmy, a teraz czas na kolejny wyścig".

Po raz pierwszy w sezonie 2023 Grand Prix Moto2 zamknęło niedzielny program. Klasa pośrednia rywalizowała w 17-okrążeniowym wyścigu. Darryn Binder i Lukas Tulovic zakwalifikowali się odpowiednio na 14. i 23. miejscu w piątym i ósmym rzędzie. Sobota na torze Silverstone była deszczowa i wilgotna. W niedzielne popołudnie Moto2 musiało poradzić sobie ze świeżymi warstwami gumy MotoGP. Binder walczył jednak o miejsce na początku wyścigu, a kontakt z Jakiem Dixonem skutkował dla niego karą długiego okrążenia. Podniósł się po tym niepowodzeniu i rzucił wyzwanie swojemu koledze z zespołu, walcząc o 15. miejsce i ostatni punkt w mistrzostwach. Lukas próbował przejąć pozycję i na mecie dzieliło ich zaledwie pół sekundy! Zespół pozostanie w Silverstone na test w poniedziałek.

Za dwa tygodnie MotoGP osiągnie półmetek sezonu. Wyścig CryptoDATA Motorrad Grand Prix von Österreich odbędzie się na szybkim torze Red Bull Ring w Spielbergu.

Darryn Binder: "Dzisiejszy wyścig nie był najlepszy. Ucierpiałem w kontakcie z Jakiem, który z mojego punktu widzenia był incydentem czysto wyścigowym. Nie miałem możliwości zobaczyć go po zewnętrznej. Nie wiem nawet, jak się tam znalazł, bo to nie jest miejsce na wyprzedzanie. Zdecydowanie nie miałem zamiaru go dotknąć. Dostałem karę, odsiedziałem ją i wróciłem do domu. Jutro będziemy pracować nad tym żeby przestestować wszystko i poprawić."

Lukas Tulovic: "Jak na ten trudny weekend, wynik był pewną rekompensatą. Na pierwszych zakrętach było sporo chaosu, właściwie przez całe pierwsze okrążenie. Miałem dobry start, ale zostałem wypchnięty za szeroko w pierwszym zakręcie, co prawdopodobnie uchroniło mnie przed upadkiem kilka sekund później. Dostałem trochę odłamków w przednie koło i myślałem, że mam przebitą oponę. Wkrótce motocykl odzyskał równowagę i przeskoczyłem kilka miejsc.Od tego momentu byłem zdany na siebie, po tym jak Darryn wykonał swoje długie okrążenie. Miałem wolną drogę do przodu i upewniłem się, że jadę swoim rytmem i wykonuję czyste, równe okrążenia. Krótko przed końcem popełniłem błąd w zakręcie 3. Kosztowało mnie to sporo czasu i Darryn był w stanie zmniejszyć dystans. Ostatecznie nie wystarczyło to do zdobycia ostatniego punktu w mistrzostwach, ale po tym zdradliwym weekendzie wydaje się, że udało się ograniczyć straty. Teraz zobaczymy, co uda nam się zyskać jutro podczas testów na Silverstone, a potem mam nadzieję, że w Austrii, na torze, z którym jestem bardziej zaznajomiony, będziemy mogli zajść dalej ".

Zdjęcia z Moto3 British Grand Prix można znaleźć tutaj: https://press.husqvarna-motorcycles.com/

 

 

 

Wyniki Moto3 Grand Prix Wielkiej Brytanii

1. David Alonso (COL) GASGAS 33:35.396
2. Ayumu Sasaki (JPN) Husqvarna +0.152,
3. Daniel Holgado (ESP) KTM +0.203,
9. Collin Veijer (NED) Husqvarna +0.941.

Klasyfikacja mistrzostw świata Moto3

1. Daniel Holgado (ESP) KTM, 141 points
2. Ayumu Sasaki (JPN) Husqvarna, 119,
3. Jaume Masia (ESP) Honda, 109,
15. Collin Veijer (NED) Husqvarna, 34.

Wyniki Moto2 Grand Prix Wielkiej Brytanii

1. Fermin Aldeguer (ESP) 35:37.758,
2. Aron Canet (ESP) +2.546,
3. Pedro Acosta (ESP) +3.883, 
15. Darryn Binder (RSA) Husqvarna +29.061
16. Lukas Tulovic (GER) Husqvarna +29.556

Klasyfikacja mistrzostw świata Moto2

1. Pedro Acosta (ESP) 156 points,
2. Tony Arbolino (ITA), 154,
3. Jake Dixon (GBR), 104, 
19. Darryn Binder (RSA) Husqvarna 13,
21. Lukas Tulovic (GER) Husqvarna 6